Důchodová porodnost...

pondělí 2. srpen 2010 19:18

Všude posledních pár let vidím lidi/politiky/odborníky jak mávají se strašákem, který se jmenuje důchodová reforma. Každý se ho bojí, včetně mě. Ale myslím, že ten strašák není v tom hrozném dluhu, který nám roste nad hlavou, ale v něčem jiném - v dětech, které nemáme...

Pořád se tu totiž opakuje jedna věc - je málo dětí a ti budou mít zase málo dětí. Důchodová reforma je jistě nutná, ale nebyl by to tak velký problém, kdybych mohl mít dvě děti místo jednoho. A nebo tři. Jedno dítě máme s manželkou především proto, že si druhé prostě a jednoduše nemůžeme dovolit. Kdybychom měli jistotu stabilního zaměstnání, trochu méně klacků pod nohy od státu a klid, který k životu potřebujeme - důchodová reforma by se mohla klidně odsunout zase o pár let do budoucna a asi by nemusela být tak strašně strašidelná.

Už nepřemýšlíme o tom, jestli mít další dítě, ale hlídáme si, aby k tomu nedošlo. Kdyby byl život v normálních kolejích, nemuseli bychom na tohle myslet a přijímat život tak jak by šel. žena by přišla náhodou do jiného stavu a my bychom si řekli: "tak budeme mít další". Ale teď to bereme spíše jako strašáka, protože by to znamenalo existenční problémy už existující rodiny.

Stručně řečeno a podtrženo - ať nám stát umožní mít v klidu a pohodě více dětí a my si je pořídíme a vyvedeme jako generace nás a naše potomky z budoucí existenční krize. Když to neudělá, asi si budeme muset pořídit tu penzijní reformu, která nás stejně nezachrání a která nám umožní pouze jeden a tentýž životní scénář - celý život budovat svůj domov, pak si na něj zvyknout, odejít do důchodu, celý svůj domov/dům/cokoli nejcennějšího prodat, koupit si garsonku sednout si do kouta, číst knížku a žít z toho co nám to vynese a doufat, abychom umřeli dřív, než nám ty peníze dojdou.

Hrozné úvahy že?

PS: Vím že text tohohle článku je dost kostrbatý, ale napsal jsem rychle co jsem měl na jazyku a nechci z toho dělat slohovou práci.

 

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora