O stovce

pondělí 23. srpen 2010 09:07

Nečas s Kalouskem se hádají o stovku od nás pro lidi, co je postihla povodeň. Trochu jsem o tom přemýšlel a přece jen by ze mě ta stovka měsíčně vypadla, ale...

... ale musela by být jen jedna a jen jednou. Lidé, kteří teď bydlí z záplavové zóně a neodstěhují se, ale svůj dům opraví, aby mohl být zaplaven a připraven na další mou stovku za rok v létě, nebo už za půl na jaře - ti už by žádnou mou stovku dostat neměli.

Už to zažíváme dlouho a stejně. Je moře vesnic, kde bydlí lidé, které postihla záplava už několikrát. Ale pokaždé svpji nemovistost opraví a poté, co voda odpadne stojí před zdevatovaným domem opět se smutným výrazem ve tváři. Je to smutné, těch lidí je nám líto všech. A proto je jistě každý ochoten dát tu stovku, ale ne dvakrat, a jestli dvakrát, tak ne třikrát, protože ti lidé neřeší svou situaci, ale pouze připravují svůj dům k další záplavě. Každá takováto životní křižovatka je smutná a drastická, ale člověk který jiněkolikrát neřeší, ale nechá ji řešit jiné si tu další pomoc nezaslouží, protože připravuje o peníze a vlastní řešení lidi, kteří ty peníze dávat musejí.

A nejde jen o tu stovku. Tu dá každý a klidně moře let, i když to za deset let znamená třeba nový notebook pro syna, nebo pár peněz na leasing auta. Ale především to znamená nové daně, které si vláda ať jakákoli, levicová nebo pravicová, lehce odůvodní a už nikdy nestáhne. Protože ví, že: "tyhle povodně byly hrozné a jsou potřeba (daně, peníze), příští povodně mohou být ještě horší, je třeba vybavit nemocnice na akové extremní situace, musí se znovu postavit nejen cesty, ale raději i nové mosty, nové bezva informační systémy, nová agentura, která bude vzdělávat starosty v řešení krizových situací, nové oddělení u HSZ nebo Policie ČR atp. atp. atp." Je tuna důvodů, které dokáže jakýkoli politik vymyslet proto, aby odůvodnil novou daň. A je tuna důvodů, aby dokázal odůvodnit jeji nestažení z oběhu.

A takové daně se objevují  teď. Většina z nich je kvůli finanční krizi a i tak ji po jejím skončení nikdo nezruší. Ale jistě se část těchto peněz neobjeví jen na účtě státu, ale i na účtech lidí, kteří si je od státu vyžádají proto, že jim jejich dům teď stojí ve vodě. Je otázkou co se bude dít dál. Každopádně lidé by v vodě neměli stát s napřaženou rukou, ale měli by z ní po záplavě odejít za řešit si svou situaci jinak a jinde.

Abych nebyl nelidský, chtěl bych trochu opravit, které lidi myslím - myslím lidi, kteří tam už stojí po několikáté, nebo ty, kteří si na pozemcích, kterými už nějaká povodeň v současnosti proběhla a oni si tam postavili dům. U těch bych svoji stovku viděl nerad. Jsou jiní lidé, jiné situace a jiná místa, která ji jistě potřebují více.

 

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora