Co asi budou ti pánové dělat...

středa 29. prosinec 2010 09:33

Všichni teď mluví jenom o několika aktuálních tématech. Jedním z těch hlavních je exodus lékařů z nemocnic pryč, ven, někam jinam... Ale kam? to je zásadní otázka, kterou nikdo nijak zvlášť neřeší. A myslím, že ani sami doktoři. Tak si to trochu probereme.

Vezměme v úvahu tu variantu, že všichni lékaři odejdou z nemocnic pryč. Málo z nich se sebere a půjde do toho vysněného Německa, Rakouska nebo Anglie. Tomu se nedá věřit. První skutečnost, která mne k tomu názoru vede, je to, že ne všech těch 100 % je nějakých vysoce kvalifikovaných lékařů. Stejně jako v každém oboru jsou i v řadách lékařů průměrní a podprůměrní jedinci. Ne všichni jsou tak mladí, aby jejich druhou řečí od páté třídy základky byla němčina a nebo angličtina, ne všichni si mohou dovolit opustit svoje závazky tady v Čechách, no a ne všechny jsou schopni ty země a nemocnice přijmout. Ať je tato deklarace cizích států jakákoli, prostě to není reálně možné, aby ti lidé přešli ani v padesáti procentech do zahraničí.

Lékaři vycházejí z toho předpokladu, že když pohrozí odchodem, tak se budou moci hromadně vrátit. A nebo si založí své privátní praxe. A nebo se budou skutečně snažit odejít. Ale nemyslím, že počítjí s nějakými dalšími alternativami.

Co se týče mne jako normálního pacienta, využívám ve většině případů už pouze privátní praxi. Jednoho specialistu, který má atestaci na mou nemoc, jednoho zubaře, jednoho dětského lékaře pro syna, jednoho praktického lékaře pro nás jako rodinu, jednoho gynekologa pro ženu. Všichni jsou to doktoři, ktří mají uzavřenou smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a mají běžnou privátní ordinaci. Ale mají pronajaté prostory, platí si sestru, musí se sami vybavit zařízením apod. Je otázkou, jestli ty platy a jejich zvětšení jsou dobrou protiváhou pro tyto náklady, které by musel podstoupit každý z lékařů, který by si chtěl otevřít další ordinaci. Asi ne, protože pak by jí už měl.

A někde jsem ve svém okolí slyšel, že se ředitel ředitěl VZP prohlásil, že nemá potřebu a nebude uzavírat další smlouvy s dalšími lékaři, protože svou potřebu má již naplněnou a více jich nepotřebuje.

Je dost smutné, že se lékaři nedokáží smířit se dvěma základními problémy:

 

  • Nejsou bohové jak sami sebe vidí, ale pouze a jedině obyčejní smrtelníci se svým druhem vzdělání. Takovým bohem může být kdokoli, kdo dokáže ovlivnit něco dalšího, co naopak ovlivní ne život jednoho, ale mnoha lidí najednou. Třeba jaderní inženýři co mohou zastavit, nebo ohrozit chod jaderné elektrárny, nebo vodohospodáři, ktyeří špatně vypustí Slapy, nebo horníci, kteří pustí do vody něco špatného. Každý z nás může být v určité situaci tím rozhodujícím prvkem, který ovlivní život svého okolí. A to i život jako skutečně život. Lékaři v mnoha případech neléčí nějaké zásadní nemoci, ale vykonávají spíše rutinní praxi. Jistě, existuje určitý segment, kde je třeba větší kvalifikace, ale není tak velký, aby si od něj odvozovali svou "božskou" úlohu další obyčejní lékaři.
  • No a druhý problém je ten, že jakkoli tady v zemi je solidní krize a platy všech v soukromé sféře padají až na dno, státním zaměstnancům platy mnoho let stoupaly, ať byla krize nebo ne. Tohle je, pokud vím, první případ toho, že státnímu sektoru platy klesají. A otázkou je i to, jak se to děje. Jestli to nebudou pouze a jen nějaké přesuny v rámci tabulek nadhodnocených objemů zaměstnanců a nebo něčo podobného.

 

Všichni státní zaměstnanci by si buď měli teď utáhnout především svoje opasky, protože privátní sféra je už má utažené dost, a nebo - by prostě měli do té privátní sféry odejít a ukázat, že jsou natolik kvalitní odborníci, že se dokáží uživit sami.

Myslím, že lékaři tak v pěti až deseti procentech skutečně odejdou někam pryč. Další malé procento si založí privátní praxi, která jim ovšem po čase zkolabuje, protože klientela je již dlouhodobě rozdělena, no a ten zbytek zahrozí prstem stylem "no tak my se vracíme, ale příště uvidíte", a tím potvrdí svou neschopnost řešit svoje problémy jinak, než další závislostí na někom jiném a hlavně - potvrdí to, že jejich hromadné výpovědi byly jen sprostým vydíráním.

Tato hra totiž není ničím jiným, než tím, že lékaři si chtějí nastavit nějakou vyšší životní úroveň nad svým okolím, stát se svým vzděláním automaticky nějakou vyšší elitou, aniž by je do ní posunulo něco jiného než to vzdělání samo. Touží patrně po společenském postavení, které měl lékař ve společnosti za první republiky, nebo něčem hodně podobném. Elitou se ovšem člověk stává svými činy a chováním, ale v žádném případě ne vzděláním.

Co se týká mně, tato akce lékařů je u mě deklasovala na jednu z nižších úrovní ve společnosti.

 

 

 

 

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora