Náhubek ve všech směrech

pondělí 3. leden 2011 19:17

Teď tu sedím, hraju hru a slyším jak tu nějaký policejní šéf prosazuje povinné nošení reflexních vest pro chodce. Sice mimo obce a za špatné viditelnosti, ale i to je směšné a hlavně nebezpečné...

Připadá mi, že nás stát začíná opravdu svírat do větších a větších kleští, než mu přísluší. Co se týče daní a různých poplatků a podobných věcí, to už se nedá nic dělat. Ale co se týče toho, jak a kde má kdo chodit? To už je příliš. Brát si do kapsy nějakou vestu, nebo reflexní pásek, vždycky, když jdu do lesa na houby, nebo do vedlejší vesnice za kamarádem, kamkoli, kdekoli, když se budu vracet za tmy. Nemožné.

Já když někam vyrazím, mnohdy nevím, kdy se vrátím. A když si to naplánuji, je velmi pravděpodobné, že se mohu zdržet. Představa, že si kvůli něčemu podobnému budu pořizovat další zavazadlo, byť malé, je nesmyslná buzerace státu vůči občanům. Člověk má za sebe sám určitou zodpovědnost a musí mu být dána určitá nezpochybnitelná možnost ji uplatňovat a to jen v kladném, tak záporném smyslu. Když jde večer po ulici a nedává pozor a nesleduje dění okolo sebe, možná se mu může něco přhodit. Když si na sebe a své okolí pozor dá, s největší pravděpodobností se mu nestane nic. Ale tuto povinnost, toto rozhodnutí se musí nechat na něm a nesmí ho delegovat stát.

Časem bysme i my chodci byli nuceni nosit mimo obce lékárničky, nebo časem i něco víc. Vždycky se tyhle povinnosti, jakmile vzniknou, nezruší, ale naopak se začnou úspěšně rozšiřovat. Už teď je obsah povinných lékárniček zbytečný a nesmyslný. Řada lidí totiž její obsah nebude umět použít. A tak se časem stane povinností i to, že se k tomu bude řidič povinen vyškolit. A zase to zavádí riziko toho, že člověk ve stresu, za použití věcí, které použít nemumí, zraněnému ve stresu spíš ublíží než pomůže.

Státní správa, policisté hlavně se snaží posunout z pozice pomocníků a asistentů řidičů spíše do pozice někoho kdo se "nad" tím vším. Vyšší instance, cosi jako "božská bytost", která na všechno z nebe shlíží, ale nic nedělá. Už skoro nic. Jen bude s laskavým úsměvem vypisovat pokuty a třeba říkat, že to co nám ukradli a co právě nahlašujeme, že auto už stejně nikdy nenajdeme, protože to prostě už oni nenajdou. Policie na nás kašle čím dál víc, deleguje čím dál větší množství svých povinností na občana jako takového a tím pomalu začíná ztrácet svou funkci a i legitimitu. Časem si budou lidé zakládat vlastní policie, protože ty státní budou už jen zakopané ve svých úřadovnách.

Její povinnosti budou totiž krásně roztroušené mezi ostatní úřady, ale hlavně mezi lidi.

Víte, je legrační, kolik může nastat situací, kdy se prostě budete vracet odněkud a najednou se zpozdíte a nebudete mít v kapse saka vestu ani jakýsi reflexní proužek. Nebo, že při sbírání hub houbař zabloudí a vynoří se za tmy na nějaké silnici, kus od vesnice, kde zaparkoval auto. Takových situací může nastat tuna. Nebo, že vyrazíte do města za krásného slunce a odpoledne se budete vracet ve vánici a silném větru. Kdo rozhodne o tom, kdy je jaká viditelnost? Kdy už je ta snížená a kdy ne. Kdy byla povinnost si tu vestu vzít už odpoledne a kdy ne...

Stupidní požadavek našich strále línějších a línějších policistů.

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora