Odtržený od reality

čtvrtek 24. březen 2011 09:52

Ano, tak si začínám představovat lidi v politice. Že to tak je, to jsem věděl už dávno, ale teď jsem se o tom ujistil. Pan ministr zdravotnictví Heger nám chce zavést hypotéky na pobyt v nemocnici... 200 Kč denně a zbytek si pak splatíme do konce života.

On totiž neumí počítat ani základní počty, které musím zvládnout v hlavě já během několika vteřin stokrát denně. takových 200 Kč za den v nemocnici je totiž pro lidi v regionu naprosto likvidační částka. Teď tu manželce sháníme místo - za pár měsíců jí skončí mateřská a pak musí do práce. Maximální plat, co jí tu nabízejí okolní firmy jsou cca 12.000 čistého.

Když budu počítat, že bude bydlet sama, nebude mít díťe a bude mít pronajatou garsonku v našem okresním městě, tak mi vyjde tahle jednoduchá rovnice:

12.000

 

  • mínus tak 2-3.000 za pronájem bytu.
  • mínus tak 1.000 za elektřinu
  • mínus tak 1.000 za plyn
  • mínus tak 300 za vodu
  • za dojíždění tak 2.000

 

tj. 12.000 - 7.300 = 4.700

Když uvážím, že nebude měsíc jezdit do práce, a ušetří 2.000, pořád je to 6.700, které zbydou, aniž by si koupila i žvýkačku. Těchto poplatků se nezbaví, když nebude doma, jen je nebude využívat. Jeden měsíc bude v nemocnici (6.000) kvůli nějaké složitější operaci, infekční nemoci (v karanténě, které bývají delší), nebo si přivodí pár týdnů návštěvy na JIP a až se probudí, bude mít účet v bance v mínusu.

V regionu jsou tyhle platy běžné a nebo ještě menší. Člověk tohohle typu se nemusí starat o dítě, které stojí peníze, nemá auto, které potřebuje čím dál dražší benzín a nebydlí v domě, který si postavil/a za hypotéku. Přesto na měsíc bydlení v nemocnici nedosáhne bez výběru úspor na účtu. Ale co když má auto na leasing? Co když si musí koupit po letech ledničku nebo pračku? Musí jíst...

Když se na té JIPce probudí, zjistí, že dluží pár tisíc kde se podívá a na účtu bude mít něco málo, nebo nic. A co když bude mít ještě menší plat, nebo větší nájem bytu. Nebo obojí. Když to budou manželé s dvěma dětmi, průměrným příjmem a hypotékou a autem? Pak bude měsíc nebo dva solidním zásahem do rozpočtu rodiny.

Tak trochu mi připadá, že na pobyt si začnou časem obyčejní lidé půjčovat v bance a zastavovat svůj majetek. Představuju si to asi takhle: "Hele Franto, ten snubní prsten, to by mohlo bejt na těch čtrnáct dní po operaci kyčelního kloubu. Co říkáš?"

Realita je pane ministře jiná, než kterou vidíte vy z kanceláře na ministerstvu, nebo z piedestalu ve sněmovně. To co teď navrhujete není žádná reforma, ale pouze přesunutí dluhů z nemocnicí a zdravotnívch pojišťoven na obyčejné lidi. A ti za to zaplatí, ale budou si muset půjčit jinde a začít ručit, tím málem co ještě mají. Ale oni už skoro nic nemají...

Být vámi, utáhl bych kohoutky v pojišťovnách a né zvětšoval nedostupnost něčeho, na co si teď už dvakrát platíme.

 

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora