VV a Charlie Chaplin

čtvrtek 12. květen 2011 09:07

Pokud je pravda to, co píší na dnešním iDnes, tak mají tihle dva velké a teď už ani moc překvapující spojení. Charlie Chaplin je komik, kterému se smějeme a máme ho rádi za to, jak nás dokáže rozesmát i desítky let po své smrti. A Věci veřejné?

To je strana, které se taky smějeme, ale s křečí ve tváři. Ona je sice komická, ale především směšná. Doufám, že čtenář pochopil moji kostrbatou konstrukci. Ale ještě jednou a srozumitelně - Charliemu se smějeme, protože nás umí rozesmát. A Věci veřejné už jsou svým chováním směšné. A proto ta křeč. Brzo jí vystřídá pláč nad tím, kdo nám tu ještě tři roky bude vládnout.

Jestli je to pravda, tak VV chtějí post ministra spravedlnosti, který řídí jediný politik a kompetentní odborník, který příliš nezapadá do politických bojů, ale když někde uspořádá tiskovou konferenci, tak pouze proto, aby ohlásil další solidní zákon, který jeho ministerstvo zpracovalo. Přesto, že je v nějakém užším vedení ODS - ve sporech o politické posty a politické cokoli ho neuvidíme.

Podle věcí veřejných by takového člověka měl vystřídat buď novinář (John), který se už od vstupu do politiky pouze zesměšňuje a nebo právní koncipientka (Peake) bez špetky právní praxe.

Když si odmyslím spekulace o tom, co by na ministerstvu chtěli dělat, tak pouze tahle definice jejich kompetence je dost trapná. Ministerstvo spravedlnosti prochází ve své moderní historii dvěma fázemi. ta první je taková, kdy na něm působí nějaký politik a zajišťuje si vlastní koryto, nebo koryta pro své okolí. A ta druhá je ta, kdy tam sedí pan Pospíšil a vznikají, ne zákony s přílepky, ale velké právní normy. A to je mnohdy jediná solidní práce takové vlády za celé její volební období.

Daně, které vyměřuje na různých ministerstvech zbytek vládní garnitury a obstrukce, které jim působí jejich koaliční partněři, dokáže dělat každý. Ale to je mnohdy jediná činnost dalších vládních představitelů. Daně. Pokaždé už nemají peníze, přestože při volbách deklarují, kde všude chtějí po volbách ušetřit. Šetřit prostřednictvím dalších daní umí každý.

Ale shodit jediného kompetntního politika z jeho postu, kde skutečně něco dělá - to už je ješitnost a žádné solidní uvažování. Trochu mi připomíná legrační jednání jiného politika - pana Svobody, který po svém nezvolení do Poslanecké sněmovny chtěl moc moc nějaký významný post v české diplomacii. Připadal mi jako malé dítě, které chce za každou cenu pastelky, aby si mohl kreslit.

Teď VV chtějí za každou cenu takové pastelky pro svoje další působení ve vládě. Být panem Johnem, tak si prostě vyberu jiného spolupracovníka a věnuji se tomu, kvůli čemu jsem do politiky šel. Ale on z toho kompetentního postu raději odejde a bude chtít pastelky někde jinde, aby byla ukojena jeho ješitnost.

VV se nechovají jako skupina lidí, která chtěla po zvolení do Poslanecké sněmovny něco změnit, ale jako partička malých capartů, kteří za každou cenu chtějí každých pět minut nové pastelky, aniž by jimi dokázali alespoň něco napsat. Jenom jimi čmárají po svém okolí. Podle mého soudu jim nejde o změny, ale o moc a její demonstraci - o nic víc.

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora