Proboha spořte si!!

úterý 21. únor 2012 21:34

To mi znělo z úst těch lidí, kteří se dnes zúčastnili debaty v Hydeparku na ČT. Dokola se tam opakovaly dvě věci - na penze nebudou peníze, ale ty peníze, které nám dáte, my nebudeme moci reálně zhodnotit. Nedávme vám tolik kolik si budete chtít vyzvednout a tolik kolik si vyzvednete v důchodu vám možná nebude k ničemu... Ale prosím spořte, spořte, ať nemáme takovu díru v rozpočtu.

Hrozná slova. Jediným realistou, který nám asi chtěl říkat nepřijemnou pravdu byl jeden analytik z Next Finance. Ten pořád říkal nepříjemné věty, které, ale jako jedny z mála měly alespoň odraz reálné informace.

Všude se mluvilo o tom, jak se bude spořit, jaké budou výnosy, ale jedna věc tam zazněla pouze jednou a velmi lehce a nenápadně - nikdo neví, jaká bude reálná cena/hodnota uspořených peněz. A to je zajímavé.

Problém nastane s tím, když se zeptáme, kolik bude stát za pár desítek let benzín, elektřina, potraviny apod. Už teď nejlevnější chleba stojí 25,- kč, ale před dvaceti lety stal 4.20,- Kč, to je 5x více. Ale moje mzda se 5x nezvětšila. Stejně tak cena paliva a energií roste velkým tempem k závratným částkám. Je otázkou, jestli se z důchodů, které si pro sebe našetříme dokážeme nejen zajistit s ohledem na potraviny a léky, ale také jestli nám bude stačit na nákup ostatních životních potřeb a komodit k bežnému životu.

Dříve nebylo tolik skrytých daní jako jsou dálniční známky, platby v nemocnicích, za recepty apod. A velikost platů se zvětšovala přes inflaci, stejně jako procenta z běžných účtů. Teď, ať jsou peníze uložené kdekoli, tak se zároveň znehonocují. Jejich zhodnocení je možné pouze riskantním způsobem, nikoli řádnou, nebo běžnou investicí. Stejně tak jejich uložení do penzijního fondu bude pouze levným zapůjčením pro finanční instituce. Ony sami nebudou schopny zajistit nejen jejich solidní zhodnocení, ale hlavně jejich reálnou hodnotu s ohledem na zvyšování cen komodit a potravin s ohledem na demografický a sociální vývoj obyvatel planety jako takové.

Stejně tak, je těžké se rozhodnout jak si změnit financování penzí, když nejsilnější opoziční strana veřejně deklaruje, že až se dostane opět k moci, tak tento nový systém znehodnotí, nebo mu změní kritéria vývoje a rozdělení apod. To si měly parlamentní strany dohodnout všechny mezi sebou. Podle mého soudu se této reformy mnoho lidí nezúčastní, a to ne proto, že by nechtěli, ale prostě ze strachu, že ČSSD jejich investice v krátké době znehodnotí svými změnami. Je velice těžké se teď rozhodnout co dělat, já jsem se rozhodl, že začnu sázet sportku, bude to mít stejný efekt, ale možná někdy větší výnos...

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora