Slizký jako had

pondělí 15. duben 2013 17:06

... se mi v poslední době jeví pan Hynek Kmoníček. Nedokážu se nějak smíři s tím vším co od něj v poslední době slyším. I ta poslední věc kdy říká, "Přímá volba mění zvyklosti", ta mi přijde taková až legrační - zvyklosti ano, ale ne zákon.

Toho pána osobně neznám, ale několikrát jsem ho potkal na hradě při různých společenských akcích, nebo při různých akcích jinde. Už před mnoha lety z diplomatického sboru vyčuhoval tak nějak jako takový krizový manažer. Vyskytoval se často jako krizová diplomatická postava na blízkém východě. Jeho názory byly zajímavé, slyšel jsem mnoho rozhovorů, pamatuji si zajímavou přednášku na jednom z Miniconů (festival Pražských fanoušků Sci-Fi) o budoucí migraci blízkého východu do Evropy.

Proto jsem si říkal: když přijde na hrad k Zemanovi, uklidní ho, nějak mu promluví do duše, ať neblbne a vnese tam nějakou politickou kulturu. A nestalo se. To co slyším od něj od doby, kdy přišel na hrad mi přijde, jako by na hrad přišel jiný člověk. Místo zajímavých přímých názorů, které by stály za vyslechnutí - moře vytáček, nepřímých odpovědí, a hlavně útoků na člověka, který mu byl ještě před pár měsíci šéfem (mnoho let).

Marně přemýšlím o tom, kam ztratil se ten sympatický pán z minulých let. Tak trochu mi připadá, jako by ztratil vlastní názor a Zeman si z něj udělal svou kopii. Je mi to líto, mrzí mě to. Přemýšlím i o tom, jestli se změnou povolání, nebo zaměstnavatele člověk musí ztratit tvář a názor. A jestli ano, jestli pak musí otočit svoje přesvědčení o 180 stupňů a jestli musí tak aktivně útočit na člověka, který ho zaměstnával předtím. Vždyť, jestli měl tak odlišné názory už před měsícem, tak proč už dávno v ministerstva zahraničí neodešel...

Ale ta poslední věta mě překvapila nejvíc: "Přímá volba mění zvyklosti". to je naprostá pravda, jistě mění zvyklosti, ale ne právo. Prezident je volen přímo, má jistě větší optickou podporu občanů, ale zákon, ten se nezměnil ani o kousek. A jako státní zaměstnanci by jak pan Zeman, tak pan Kmoníček měli především dodržovat zákon a ten říká: !ministr navrhuje, vláda doporčuje a prezident jmenuje". Jmenuje,nic víc. O změně zvyklostí v zákoně není ani slovo. Pan Zeman i pan Kmoníček mohou naštěstí po hradě jen tancovat jak chtějí, ale nic víc. Prezident je sice volen přímo, ale nic víc - pořád je to figurka na hradě k uklánění pro ostatní figurky k uklánění, ale Obama, ani Putin ze Zemana nebudou. Naštěstí...

Ať už to vezmou na hradě na vědomí prosím...

PS: Jo a zvyklosti se mění dlouhým plynutím času a ne ze dne na den pane Kmoníčku...

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora