Tiskoví mluvčí v množném čísle

pondělí 16. prosinec 2013 19:50

Seděl jsem včera ráno u televize a díval se na své oblíbené pořady Toukavá kamera a Objektiv. A zase jsem viděl to, co se mi hrubě nelíbí - tiskového mluvčího. Tohle povolání nemám rád a strašně mi jeho existence vadí. Hrubě jeho existencí opovrhuji. Divím se, že tiskového mluvčího nemá i náš starosta. Vím proč, protože by ho jeho vesničené ještě pořád ukamenovali.

Díval jsem se na ty dva pořady a byly vidět dva přístupy k věci. V Toulavé kameře se redaktor vydal do Plzeňského planetária, kde se objevil mladý a krásný tiskový mluvčí a začal nám vykládat naučenou frázi o tom, co planetárium poskytuje, co v něm lze vidět, vyzkoušet a najít. Velmi by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby se ho někdo zeptal na něco mimo tuto naučenou básničku.

O pár desítek minut se v Objektivu vydal jiný redaktor do muzea lyžování někde v Norsku. A tam ho tím muzeem provázela starší dáma oblečená v místním tradičním kroji. A kdo to byl? Ejhle, nikoli tiskový mluvčí, ale paní ředitelka muzea, která ho vede již několik desítek let. Věřím, že ona by dokázala odpovědět na jakoukoli otázku ať by byla jakkoli záludná. Prostě paní ředitelka má své muzeum ráda a věnuje ráda svůj čas každému, kdo nějak přispěje k tomu, aby se do něj podíval někdo další a další...

Nemám nic proti konkrétním lidem, kteří toto povolání vykonávají, dokáži pochopit, když má tiskového mluvčího někdo významnější, ale Plzeňské planetárium? To snad ne. Redaktor by se tam měl snad pohybovat s někým z vedení, s kurátorem, nebo místním historikem, ale s tiskovým mluvčím? Tohle povolání, tuhle pozici nemám rád. Tvoří jen ošklivou mezeru mezi člověkem zodpovědným a tiskem/veřejností. Tvoří tu mezeru, která odfiltrovává nepříjemné otázky, tvoří ten blok mezi funkcí a otázkou. Nevidím jediný důvod k jejich existenci. Nedokážu si představit, proč by nemohl zodpovědný člověk zodpovědět otázku sám. Jediný důvod je, že pak, někdy v budoucnosti bude moci někdo řící, že ten tiskový mluvčí to řekl špatně, nebo, že ten tiskový mluvčí má při tom pověstném "No comment" hezčí úsměv.

Vždycky mě naštve, když vidím v televizi, že tiskového mluvčího má každá okresní policie, každý menší úřad... Snad i ten co zaměstnává jen dva lidi. Jeden z nich bude tiskový mluvčí toho druhého. Každý úřad má tiskového mluvčího, každý pidiúřad. Hrozné. Proč by nemohl tu informaci poskytnout ten jeden konkrétní člověk? Neznám ten důvod. Děsím se toho, kdy si tiskového mluvčího pořídí i každá větší obec.

U nás bysme našeho starostu ještě ukamenovali, protože v naší malé vesnici mám musí všechno říci pořád ještě on.

A ne tiskový mluvčí...


PS: Tenhle článek jsem měl rozepsaný dva dny a nějak jsem si nevšiml, že tam mám v datumu 15. a ne 16. 12. - 15. 12. tam byl jen titulek, článek jsem reálně napsal až teď v pondělí večer... Není to žádná manipulace s daty.

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora