Jak natočit něco strašně mimo

neděle 5. leden 2014 19:44

Chtěl jsem vidět "Hořkosladký příběh o citové izolaci mladých lidí v uzavřeném světě vesnice kdesi na severu Moravy", abych viděl jak vlastně žiju. A musím se přiznat, že jsem se podivil. A moc.

Musím se přiznat, že na severní Moravě jsem už pár let nebyl, ale mnoho let jsem tam trávil prázdniny, mám tam přátele i zákazníky. Někteří bydlí ve městech, někteří na vesnici, ale...

Ten film byl totálně vedle. Všichni lidé byli primitivové, všichni si šli po krku a neuměli říct kloudnou větu, všichni se nenáviděli, všichni byli skoro permanentně ožralí, všichni bydleli v něčem co k bydlení nebylo...  prostě vypadalo to tam, jako by měla celá te vesnice osazenstvo z lidí bez mozků s jediným smyslem, smyslem pro nenávist k ostatním.

Já se na vesnici narodil, srávil jsem v ní moře života a teď v ní i bydlím. A tohle všechno je obrovská lež. Ano jsou tu lidé, kteří jsou v lihu permanentně  - tak dva, jednou týdně - tak max. deset. Jsou tu zájmové skupiny, lidé, kteří se nemají rádi a závidí si, ale... Není jich sto procent. Jsou tu lidé hloupí, ale i lidé chytří. U nás je asi 200 obyvatel, z toho tak třetina má nějaké VŠ vzdělání. Jidé tu mají solidní firmy, nebo se živí rukama, ale nežijí v tom obludném primitivismu, který se nám tu snaží režisér naservírovat.

Faktem je, že na běžné vesnici žijí povětšinou lidé bohatší, než lidé, kteří žijí ve městech. Musí vyřešit víc věcí složitějším způsobem, moc věcí si dělají sami a nenajímají si na to firmy, nebo si to nekupují v obchodech. Nemyslím, že bysme všichni žili zrovna v luxusu, ale když srovnám svůj byt, který jsem měl v Praze s tím v jakém domě žiju teď na vesnici, tak se musím usmát tomu v jakém balastu jsem žil tam a v jakém "luxusu" žiju teď. Ten režisérův pohled mě dost sebral a dost mě děsí, že tomu někdo může věřit. Lidé na vesnici se sice nemají rádi, ale ne všichni, jen někteří, jejichž životním krédem je pouze nenávist. Tady je tak 1/3 lidí v mém věku (40-50), zbytek jsou důchodci v různém věku a ti si pomáhají, nakupují si navzájem. Když to přeženu - přebalují se, když je to nutné. Protože je to třeba. Prostě ať je ten člověk svině, nebo bůh - když je třeba mu pomoci, pomůžou mu.

Divoké včely mě strašně urazily. Je to tak strašná lež, nějak se s tím nemůžu vyrovnat. Lidé na vesnici jsou různí, u nás žije mnoho normálních lidi, pár otrapů, pár ožralů, ale taky majitel elektrárny, nebo ředitelka gymplu. Lidi tu mají celkem pěkné bydlení, jehož standard se nemůže s běžným standardem lidí ve městě srovnávat, protože ho daleko přesahuje.

A hlavně, tak trochu mi tam chyběla nějaká soudržnost a láska, která taky na vesnici je. A taky tam lidé nejsou tak izolovaní, jak to vypadalo. Já sedím doma a pracuji doma, ale většina vesnice se ráno sebere a jede do města, aby tam pracovali. Mí rodiče pravidelně jezdí do divadel, pořádají se tu společenské akce, děti tu mají kroužky, jsou tu sportovní oddíly...

Tak strašnou lež jako Divoké včely jsem dlouho neviděl.

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora