"FOX Books"

pátek 16. květen 2014 09:05

Tenhle název mi bleskl hlavou, když jsem se snažil koupit na knižním veletrhu Sto roků samoty...

Včera ráno jsem vstal velmi brzo a vypravil se na svou každoroční výpravu na Knižní veletrh do Prahy. Veletrh je rok od roku lepší, den ubíhal podle plánu, jen ke konci se to trochu zvrtlo...

Už jsme obešli všechny stánky a seděli jsme v předsálí a balili knihy z více tašek do méně tašek. A já si vzpomněl, že mě požádal kamarád, abych mu koupil Sto roků samoty. G. G. Márquez nedávno zemřel a on si uvědomil, že od něj nic nečetl. Chtěl jsem mu knihu půjčit, ale odmítl mě, že musí mít vlastní. No na poslední chvíli, ale nezapoměl jsem. A tak jsem se vrátil mezi stánky a postupně procházel okolo velkých nakladatelství, které ten román mohly vydat. Přijdu do Arga: "Máte prosím Sto roků samoty?", "Ne ne, teď jsme to v poslední době nevydali." Přijdu do Volvox-Globatoru: "Máte prosím Sto roků samoty?", "Ne ne, teď jsme to v poslední době nevydali."

Všichni věděli, co mě zajímá, co chci za knížku.

Tak jsem se vydal do většího obchodu, který tam má několik velkých distribucí. Vešel jsem do krámu a hledám prodavače. "Mohu vám pomoci?", ptá se kluk v tričku, tak 35 let, ptám se: "Máte prosím Sto roků samoty?", "Jo to tu někde bude, to je od Hrabala že jo?" Odpovídám: "Ne, ne, to napsal G. G. Márquez, Hrabal napsal Příliš hlučnou samotu." Odpověď: "Né, to určitě napsal Hrabal..." Otáčí se na slečnu vedle a ptá se: "Sto roků samoty napsal Hrabal, že jo?" Odpověď dívky: "Jo jasně, někde to tu máme." Otáčí se ke mě a ptá se: "Kdo je to ten Markéz?" Opovídám: "Gabriel García Márquez, nositel Nobelovy ceny za literaturu, teď umřel..." Odpověd: "Aha, tak toho neznám..."

Prostě teď už vím, co jsou to ty "Fox Books" z filmu Láska přes internet. Připomínám, tohle je naprosto reálné, nic z toho jsem si nevymyslel. Pamatuju si to skoro doslova. Já to (Sto roků samoty) četl už na základní škole, těmhle dvěma bylo tak 30-35 a ještě ani nevěděli, kdo to napsal.

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora