I já jsem bydlel v "Římě"

neděle 14. prosinec 2014 19:42

Ale to už je dávno a nebyl to ten Řím, jak ho zná ta slečna z článku na iDnes... Ale byl to krásný "Řím" a strašně rád na něj vzpomínám.

Bylo to tuším v roce 1991 nebo 2, kdy mne pan profesor z našeho Ústavu pro klasickou archeologii na FF UK poslal na zkušenou na stáž do Xantenu. To je malé město na hranici s Holandskem, kde kdysi císař Traján založil město, které ve své době mělo asi 15.000 obyvatel. Němci tam mají rozsáhlé vykopávky, tzv. archeologocký park, který má cca. 90 hektarů. Je to krása. Základem všeho je to že němci ve svých výzkumech postupují blok po bloku, občas něco zrekonstruují, nebo naznačí ve fragmentech jak to asi vypadalo, když to Traján nechal postavit.

No ale začnu od začátku, proč to vlastně píšu - mladá studentka píše na iDnes článek o tom, jak bydlela na svých studiích v Římě a já se zasnil a vzpomněl si na svůj Xanten... Když jsem přijel, čekal jsem klasické vykopávky, spoustu děr a nářadí a nějaké běžné ubytování, ale němci dělají všechno asi hodně důkladně. Ve svých asi letitých a hlavně rozsáhlých vykopávkách naznačili liniemi město, tábor a světe div se - postavili krásnou kopii římské vily. Dvě patra, nahoře ubytování pro studenty a vědce, krásné zázemí, dole zase restaurace pro turisty. Všude nádherné kopie kreseb po stěnách, tehdejší nábytek, no prostě nádhera. No v rámci vily byly také římské lázně - na těch byla nenápadná cedulka "mimo provoz".

Přes den jsme se bavili buď ve škole, nebo na vykopávkách, večer mezi sebou se sebou. Já jsem si tam rychle našel krásnou řeckou kamarádku Anastázii, která se mnou trávila moře času debatou o tom, kdo jak a proč přišel do Německa, kdo jak a proč začal studovat klasickou archeologii. Ale taky jsem měl tehdy slečnu a bylo krásné zajít odpoledne na cirkus a sednout si tam na na lavici a psát jí dopis. Není nic romantičtějšího, než psát dopis slečně, nebo rodičům v nádherných římských reáliích. Jednou v cirkusu, jednou na schodech římského chrámu, nebo na trase římské vily. Jako studenti jsme směli všude, jen ty dveře "mimo provoz" byly zavřené.

Čas běžel, já i celé mé okolí jsme si strašně užívali ten genius loci, který to místo má. Až najednou byl skoro konec přázdnin a dveře se otevřely a nás nahnali do plavek. "Mimo provoz" bylo takové řešení pro turisty, které archeologové nechtěli do lázní pouštět. Byla to totiž kompletní rekonstrukce a lázně byly plně funkční a naši hostitelé je na konci sezóny zprovoznili a nechali nás si je také užít. Byla to krása. Všichni jsme tehdy byli cca dvacetiletí cucáci, přesně napůl - osm studentů, osm studentek. Anastázie byla nádherná a v plavkách jí to slušelo ještě víc. Nedovedete si představit jak krásná a romantická může být taková stáž...

PS: Kdo se chce blíž podívat v jakém "Římě" jsem bydlel tenkrát já - máte šanci. Tady je link na satelitní mapu, a tady odkaz na web archeologického parku.

Byla to krása...

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora