Leo Pavlát umí bruslit

úterý 13. leden 2015 18:11

Teď jsem slyšel rozhovor na Radiožurnálu s ředitelem Židovského muzea v Praze a to co jsem slyšel, to bylo bruslení mezi fakty takové úrovně, že politici by se mohli učit...

Rozhovor se samozřejmě stočil na události v Paříži a na to, jak je ve světě bezpečně. A hned tu byla základní přesmyčka, vlastně sice byl útok někoho na redakci kvůli islámu, ale ano i na jeden obchod z košer potravinami. A najednou tu bylo úplně jiné základní téma. Ne extremismus v Evropě, ne fanatici ve jménu islámu proti všem, ale to, jak se vlastně židovská komunita cítí v nebezpečí...

Ta otočka byla famózní. Chvíli tu byl islám, ale pak najednou problémy židovské komunity s úřady v Praze, to jak Benjamin Netanjahu zve židy zpět do Izraele, to jak tam je určitě bezpečněji, než v celé Evropě. Jak se vlastně asi 1000 lidí ve Francii dotazovalo na možnost vystěhování do Izraele... Možnost vystěhování, ne že by se vystěhovali.

Vlastně kdo je členem nějaké komunity, hned je vlastně v ohrožení. To je jistě pravda, ale problémy s úřady má kdekdo a není to tím, že je žid, nebo muslim, ale proto, že státní správa je prostě nekompetentní a zastává více vlastní soukromé zájmy úředníků a ne zájmy občanů, kteří o něco žádají. A věřte mi, není to tím, že by lidé chodili na úřad s jarmulkou na hlavě. Není. Ne všechno se točí okolo náboženství, je to vlastně obráceně, méně a méně věcí se točí okolo náboženství a tak ani to, co kdo nosí na hlavě není důležité. Jde o vliv, o zájmy, ale ne o člověka a jeho pokrývku hlavy.

V tomhle duchu by měl pan Pavlát uvažovat. Nikdo v Čechách nemá nic proti židovské komunitě, ani proti islámu - lidé se pouze bojí extremistů a ti už se dávno na víru nedívají. Je třeba vnímat to, že válka skončila před více jak sedmdesáti lety a nenávistí vůči židům se honosili především nacisti a nikoli státní úředník, patrně ani tehdy, ani teď.

Docela mě pobavil ten kontext toho vystěhovávání do Izraele, u vědomí toho, že jsem zrovna minulý týden četl článek o tom, jak občané Izraele odevzdávají Izraelské pasy a vzdávají se svého druhého občanství u vědomí toho, že jim prý Izrael nic nenabízí a vracejí se zpět do zemí, ze kterých odešli. Totiž země jako Francie jsou jistě teď "nebezpečné", ale oproti Izraeli a jeho pásmu Gazy a jeho palestinským sebevražedným sousedům je jakákoli země mimo blízký východ co se týče bezpečnosti, vrcholem luxusu.

A to i s ohledem na dnešní události. Jde o to, že kdykoli se někde něco stane, tak se tak děje s ohledem na nějakou cílovou skupinu - matka zabije dítě, nebo muž jde vystřílet třídu, někdo zabije lidi v nemocnici... Ale to je otázka globální bezpečnosti a nikoli náboženství.

To co se stalo ve Francii je hrozné, ale... Je to ojedinělý čin fanatiků bez rozumu, kteří nejsou při smyslech a ti neútočí na židy ani redakce, ale na toho, kdo se jim dřív postaví do cesty, nebo na ten cíl, kerý jim určí jejich chytřejší fanatik, který je ovládá. Ale není to otázka nějakého soustavného útoku na komunitu, ale fanatický útok človeka/lidí bez mozku.

Tak trochu jsem si připadal jako německý fašista. Pan Pavlát asi všude po zdech vidí židovské hvězdy a ošklivé nápisy na zdech. Nepamatuju se, že bych někdy něco takového po Praze, natož po Čechách viděl. I moje babička byla v totálním nasazení a válka byla hrozná, nacisté obludné hnutí, ale už jsou pryč. Pane Pavláte - válka už skončila a nebezpečí nehorzí. A jestli ano, tak ne židům a křesťanům, ale nám všem... I já se bojím, že někdo vejde do školy a něco udělá mému dítěti, ale ne proto, že moje dítě je (žid, muslim, křesťan), ale proto že ten na druhé straně je zlý člověk bez rozumu a tomu je jedno, komu a kde zasadí ránu, hlavně že teče krev.

O náboženství už dávno nejde, věřte mi.

Nejde se donekonečna ohánět příslušností k jakékoli víře, protože mnohem více všichni vraždí všechny, a to bez rozdílu náboženství.

A to pan Pavlát dobře ví.

PS: Tady si můžete přehrát rozhovor...

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora