News zdarma? Ne.

pátek 7. srpen 2009 11:23

Rupert Murdoch chce platit za zprávy na svých zpravodajských webech. Jak legrační. Má pravdu - Platit se bude, ale reakce, kteoru to vyvolá se obrátí do obou stran. Nebudou peníze přibývat, ale i ubývat. Zákon akce a reakce bude fungovat i zde.

Média placeným tiskem už někde existují. Jsou to právě větší periodika s prestižním obsahem, ale jne periodika. Nic víc. Takové noviny bude číst jistě mnoho lidí, ale bude to časem uzavřená a asi i sociálně určená skupina lidí. Všichni, kdo si to budou moci dovolit a všichni, kteří hledají informace stále na jednom místě. A ještě poznámka, jen lidé, kteří čtou a vstřebávají informace především zpravodajského charakteru.

Problém nastane v okamžiku, kdy se bude snažit zpoplatnit obsah server typu iDnes.cz. Jedná se o server, který je gigantem v oblasti informačních a jiných služeb v ČR. A t oje právě problém - to "jiných". Zprávy, které vytváří Mladá fronta DNES a potažmo i iDnes jsou příliš těsně navázány na zbylý obsah serveru. Na jednotlivé služby, které jsou vytvořeny ne pro uživatele, ale proto, aby byly dalšími nosicči reklamy. Nic víc. Řeči o tom, že chtějí uživatelům internetu přinést opět nové a nové služby jsou pouze laciné alibi, které slouží jako vtipná výměna za slovo "zisk".

Nechci se tu navážet do  serveru iDnes. Líbí se mi jeho obsah. Nevyužívam ho celý, ale používám tam více služeb, než jen jeho informační část. Prostě to berte jako příklad. Ostatní se chovají jistě naprosto stejně.

Kdykoli by iDnes zpoplatnil svoje zprávy, zanikla by téměř automaticky reklama v placené části webu. Těško budete klientovi vyprávět, že placený obsah je pouze informace, kteoru dostnae, ale už ne klid, od reklam, kterých se chtěl svými penězi zbavit. Takže reklama bude jistě i tma, ale bude minimální a nebude být moci zaměřena k širšímu spektru zákazníků, ale k tomu, kdo si ji bude moci dovolit. A to nebude většina lidí, ale valná menšina. A hlavně - neplatící menšině se odebere jejich denní luxus, který považovali už za samozřejmý - denní ranní káva s obrazovkou a zprávami na ní. Začnou hledat i jiné zdroje, nebo se prostě spokojí s tím, co uslyší večer nebo přes den v tv. Každopádně začnou opouštět i ostatní služby, které byly dosud většinovým nosičem reklamy. Byly totiž už tematicky zaměřené a tak u nich byla reklama jasnější a tím i dražší. Nevěřím, že na Rajče.net někdo inzeruje prášky na praní. Asi to budou především inzeráty výrobců jakékoli elektroniky.

Každopádně - placené zprávy uzavřou lidem cestu i jednotlivým serverům. Tyto servery si jistě zlepší ekonomickou situaci, ale přijdou o klienty, kteří chtěly zprávy zadarmo a i o ty, kteří využívali jejich přidružených služeb. Prostě jich ubude.

Servery typu iDnes nebudou moci svoje zprávy zpoplatnit, nebo je zpoplatnit velmi těžce, protože život jejich uživatele na serveru začíná u nich a zprávy jsou spojovníkem mezi ostatními službami na celém serveru. Nikdo z provozovatelů nemá zájem o to, aby uživatel využíval pouze jednu službu, ale chtějí to, aby jejich uživatel strávil na serveru co nejvíc času a skákal z jedé stránky na druhou co nejdéle. A to se bez nějakého spojovacího prvku nedá.

A má to ještě jeden aspekt - moje žena i já si nekupujeme noviny každý den. Jen občas, ale teď už tisk stojí tolik, že tu cenu považuji i za cenu, kterou uhradím za stejnou verzi článku na internetu - původní obsah vytváří pouze periodika, která prostě tištěnou verzi nemají, třeba Aktuálně.cz. Danný tisk by teď tedy nesměl vycházet vůbec, nebo by se někdo měl smířit s tím, že prostě uživatel už někde zaplatil.

Co se týče boje mezi čtečkami a tiskem čehokoli na papír, o tom popřemýšlím třeba zítra.

Každopádně myslím, že zpoplatnění tisku na internetu je chyba. 

Tom Vild

Tom Vild

Tom Vild

Grafik, vodák a kuřák dýmky.

Chci se zalogovat
Seznam bloggerů
Žebříčky článků

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora